بلاگ

موقع فروش خانه به این ۴ سوال جواب ندهید

قطعا در هنگام خرید خانه، خریدار تمام تلاش خود را می‌کند تا هزینه کمتری پرداخت کند. هر سوال و هر پاسخ شما در این مسیر
می تواند بر قیمت خانه تاثیر گذار باشد. اما مهم این است که شما قیمت اصلی ملکتان را دریافت کنید.چه کسی اصلا فکر
می‌کرد، سوالاتی وجود دارد که اگر هنگام فروش خانه از شما پرسیده شود، می‌تواند ویرانگر باشد! به طور کلی، وقتی به یک
سوال یا مجموعه‌ای از سوالات پاسخ می‌دهید، منجر به کاهش قیمت می‌شوند. بالطبع هنگامی که خانه‌تان را برای فروش
می‌گذارید، نمی‌خواهید فورا آن را با قیمتی پایین‌تر که مطلوبتان نیست بفروشید. چه کسی چنین چیزی می‌خواهد؟ این موضوع
زمانی رخ می دهد که شما به نکات کلیدی این گزارش توجه نکنید و مرتکب اشتباه شوید. در اینجا دربارهٔ طفره رفتن از یک سری
سوالات ویرانگر و زمان احتمالی روی دادن آن‌ها بحث می کنیم.

این ۴ سوال نابودگر چه سوالاتی هستند؟ 

۱- چرا دارید جابجا می‌شوید؟  احتمالا یکی از افشاگر‌ترین جواب‌هایی که می‌تواند منجر به کاهش قیمت خانه‌تان در لیست

املاک شود پاسخ به همین سوال است.

۲- همسایه‌ها چطور هستند؟

۳- اخیراً چه تعمیراتی در خانه‌تان انجام داده‌اید؟

۴- می‌بینم همسایه‌تان منزلش را فروخته؛ خانه‌شان را چه قیمتی برای فروش گذاشته بودند؟

 

چه زمانی این سوالات ویرانگر پیش می‌آیند؟ 

زمان نشان دادن خانه به مشتری درست زمانی است که این سوالات پرسیده می‌شود! برخی اوقات صاحب خانه مایل است در زمان نشان دادن خانه به مشتری، حضور داشته باشد. در حقیقت آنها می‌خواهند در این بازدید با خریداران دربارهٔ فوق‌العاده بودن خانه‌شان صحبت کنند تا چیزی از قلم نیفتد؛ آن‌ها می‌خواهند خریدار همه چیز را بداند! اغلب اوقات صاحب‌خانه‌ها می‌خواهند حواسشان به غریبه‌هایی باشد که به خانه‌شان می‌آیند از این رومایل به ترک خانه نیستند.

۱- چرا دارید جابجا می‌شوید؟

خریداران از شما خواهند پرسید برای چه جابجا می‌شوید. ممکن است ناچار به فروش خانه باشید چون به تازگی خانه دیگری خریدید و به پولتان نیاز دارید، حتی ممکن است به خاطر مریضی یکی از اعضای خانواده جابجا شوید که حالش بهتر نمی‌شود و نمی‌توانید به موقع در کنارش باشید. یا شغل جدید که به تازگی قبول کرده‌اید، به محل خانه فعلی تان دور است و برای سهولت در رفت و آمد می خواهید جا به جا شوید. این‌ها فقط چند مورد از دلایلی است که می‌تواند، خریدار را از این موضوع آگاه کند، که عجله دارید. ممکن است خریدار نتیجه بگیرید که چون عجله دارید، در قیمت فروش خانه منعطف‌تر خواهید بود و به راحتی کاهش قیمت را قبول خواهید کرد.

به احتمال خیلی زیاد ممکن است عجله داشته باشید، ولی چرا باید خریدار بداند؟ این موضوع را بین خود و مشاور املاک نگه دارید. وقتی زمان نشان دادن خانه است، از آنجا خارج شوید.

در برخی موارد خریدار اعضای خانواده‌اش را نیز به خانه‌تان می‌آورد تا خانه را به آن‌ها نیز نشان دهد. آن‌ها نیز ممکن است بخواهند شروع به انجام برخی اندازه‌گیری‌های فضای درون خانه کنند تا ببینند جا برای مبلمان و اثاثشان هست یا حتی برای تغییراتی که می‌خواهند در خانه‌تان انجام دهند برنامه‌ریزی کنند.

۲- همسایه‌ها چطور هستند؟ 

اگر در بازدید قبلی خانه نبوده‌اید و نتوانستند از شما دربارهٔ همسایه‌ها بپرسند، حال زمان فوق‌العاده‌ای برای پرسیدن درباره همسایه‌ها است. یادتان باشد ایده شما درباره یک همسایه خوب ممکن است کاملا‌ با ایده آن‌ها در این باره متفاوت باشد.

خریداران همچنین در صورتی که در بازدید اول موفق به رویارویی با شما نشده باشند، در این زمان می‌توانند پی ببرند چرا می‌خواهید جابجا شوید. خریداران می‌توانند با استفاده از اطلاعاتی که از شما به دست آورده‌اند برای کاهش قیمت اقدام کنند.

در واقع بازرسی برایشان اهمیتی نداشته، بلکه چون جزء به جزء اطلاعات شخصی شما را درباره علت تعویض خانه می‌دانند، فرض می‌کنند تقریبا هر کاری خواهید کرد تا خانه را بفروشید. بنابراین چرا از شما به عنوان فروشنده نخواهند که در یک تعمیر به خصوص همکاری کنید!

۳- اخیراً چه تعمیراتی در خانه‌تان انجام داده‌اید؟ 

همه‌ ما می‌دانیم که احتمالا صد‌ها مورد ریز ممکن است در بازدیدی از ملک مطرح شود، بنابراین حتما چیزی وجود دارد که بتوانند از طریق آن شما را مجبور به پرداخت وجه کنند. اگر تا الان با بد اقبالیِ جواب دادن به سوالات ویرانگر مواجه نشده‌اید، مطمئن باشید این آخرین تلاش خریدار برای گرفتن جواب است.

بازرسی‌های خانه ممکن است چندین ساعت طول بکشد، بنابراین مکالمه‌های زیادی ممکن است صورت بگیرد. خریدار قطعا از شما درباره تعمیراتی که در خانه انجام داده‌اید سوال می‌کند! ‌‌ بهتر است در هنگام مواجه شدن با این سوال، چیزی را مخفی نکنید، چون اگر سعی کنید بر روی هر مسئله تاثیر گذار در ارزش خانه‌تان درپوش بگذارید، مسئولیت آن به گردن شما است.

وقتی خانه‌تان را می‌فروشید، عموما ۳ تا ۱۵ روز طول می‌کشد تا بازدید های مکرر از خانه به پایان برسد. کار‌شناس املاک شما را نسبت به تاریخ و زمان آنها مطلع می‌کند. تقویم خود را علامت بزنید، در تلفن خود هشدار تنظیم کنید و یا هر روش دیگری که برای یادآوری مد نظر دارید استفاده کنید و برنامه‌ریزی کنید که در آن لحظه خانه نباشید!

فکر کردید هنگام بازرسی بهتر است آنجا باشید تا بدون اطلاع شما در میان وسائل‌ و خانه‌تان نگردند و ایراد نگیرند؟ دقیقا به دلیل وابستگی احساسیتان به خانه و وسائل داخل خانه بهتر است آنجا نباشید!

خریداران زیر سینک آشپزخانه و دستشویی را چک می‌کنند، لوازم برقی خانه‌تان را روشن می‌کنند، پنجره‌ای را چک می‌کنند که برای رسیدن به آن باید از روی تخت‌خوابتان عبور کنند، کمدتان را نگاه می‌کنند و در کل به همه چیز خیلی نزدیک می‌شوند، عادی است احساس ناراحتی کنید. دیدن این فعالیت‌ها ممکن است عصبانیتان کند و وقتی عصبانی هستید احتمالا در حالت نرمال و لاقید نیستید و ممکن است چیزهایی به زبان آورید که بعدا پشیمان شوید.

در این زمان  یک خریدار ماهر ممکن است سوالات خاصی درباره خانه‌تان بپرسد که به نظر پاسخ دادن به آنها ضرری ندارد. برای مثال، وقتی از شما دربارهٔ استفاده از آفات کش سوال می‌کنند، چنین پاسخ می‌دهید که نمی توانستم سوسک های حمام را تحمل کنم. گفتن دربارهٔ سوسک‌ها ممکن است باعث شود خریدار فکر کند مشکل کنترل آفات دارید، درحالی که در واقع یک یا دو سوسک کوچک مشاهده کرده‌اید که بودنشان در خانه‌ها خیلی رایج است. حال خریدار تصور می‌کند باید برای رهایی از آنها پول خرج کند؛ بنابراین، پیرو آن درخواست کاهش قیمت صورت می‌گیرد.

داستان‌های این چنینی باعث می‌شود جریان خون خریدار سریع‌تر شود و به خاطر هیجان ناشی از داستانی که گفته‌اید بیش از اندازه نگران شود. نگرانی‌های خریدار در نتیجه  این بازرسی باعث درخواست کاهش قیمت می‌شود، در حالی که اگر خانه نبودید، همه چیز با بازرسی استاندارد و معمول آن‌ها خوب پیش می‌رفت و بدون هیچ درخواست کاهش قیمتی خاتمه می‌یافت.

۴- می‌بینم همسایه‌تان منزلش را فروخته؛ خانه‌شان را چه قیمتی برای فروش گذاشته بودند؟ 

ممکن است چند خانه آن طرف‌تر همسایه‌تان برای فروش خانه‌اش قرار داد بسته و تا ماه آینده جابجایی انجام می‌شود، شما نیز از قیمت فروش خانه‌اش با خبرید. خریدار از به فروش رفتن این خانه با خبر می‌شود و شدیدا می‌خواهد بداند خانه‌ای که مشابه خانه شما است با چه قیمتی به فروش رفته است. برای خریدار اهمیتی ندارد که آن شخص به خاطر مشکلات مالی و اجبار در سریع‌تر فروختن خانه آن را با قیمتی پایین‌تر به فروش رسانده تا از فجایع پیش رو جلوگیری کند. دلایل برای خریداران اهمیتی ندارد مادامی که فقط پول را می‌بینند. اگر خریدار متوجه چنین چیزی شود و اگر فکر کند که پول بیشتری بابت خانه پرداخت کرده، از این موضوع می‌تواند به عنوان بخشی از مذاکرات در دیدار‌ها استفاده کنند. بنابراین باز هم تاکید می کنیم که هنگام بازدید از خانه حضور نداشت باشید!

خلاصه‌ای از طفره رفتن از سوالات ویرانگر

به حرف مشاور املاکتان گوش دهید و وقتی خریدار در خانه‌تان حضور دارد در آنجا نباشید. فروش خانه‌تان را به مشاور املاک سپرده‌اید چون در فروش خانه‌تان به آن‌ها اطمینان دارید، پس مهم است که مطمئن شوید خریدار هنگام بازدید از خانه، نتواند شما را پیدا کند. اینکه چگونه یک مشاور املاک خوب پیدا کنید اهمیت زیادی دارد. به دلال ها اعتماد نکنید آنها برای رسیدن به پول ممکن است شما را مجبور کنند که قیمت خانه را کاهش دهید.

بهتر است ملک خود را به یک مشاور املاک معتبر بسپارید. شابش به شما در این انتخاب کمک می کند. شما می توانید درخواست فروش ملک خود را به شابش بدهید تا ما کمک کنیم شما با چند مشاور املاک حقیقی ارتباط برقرار کنید و ملک خود را با قیمت مناسب به فروش برسانید.

مطمئن باشید وقتی چنین کاری می‌کنید، بعد از فروش خانه پول بیشتری عایدتان می‌شود. مطمئناً داشتن پول بیشتر برایتان مهم است، نه؟! فروش خوبی داشته باشید!

منبع : شابش

چطور ملک را به مشتری معرفی کنیم که آب دهانش راه بیفتد؟

معرفی صحیح و اصولی ملک یکی از مهارت های اصلی مشاور املاک حرفه ای است که مشاوران باید بر آن مسلط شوند و هر

روز تلاش کنند تا در این زمینه بهتر شوند.

مشتری لحن و حس شما به فایل را می شنود نه کلمات و جملات شما را

این جمله طلایی را همیشه به خاطر داشته باشید

معرفی شما اینگونه شروع میشه با

احوال پرسی و وقت بخیر …

پرسش از مرحله ای که مشتری قرار داره …

معرفی فایل و یادآوری این موضوع که برایش درحال جستجو فایل بودید و هستید..

اعلام این نکته که این فایل ارزشمنده و یه وقتی را اختصاص بدهند و تشریف بیاورند ملک را ببینند

مثل این :

سلام آقای مرادی وقت تون به خیر

من فارسی هستم از املاک کام باهاتون تماس می گیرم

حالتون خوبه ؟

دنبال خرید خونه بودید چیزی پیدا کردید ؟

یا

موردی را تا به حال پسند کردید؟

اگر جواب مشتری این بود که نه هنوز دارم دنبال خونه می کردم

موبایل مشاور املاک

ادامه میدیم که :

یک فایل خوب براتون پیدا کردم تمام شرایطی که شما میخواستید داره و قیمتش هم خیلی مناسبه …

توجه داشته باشید که تمام جملات را باید با لحنی انرژیک و با نشاط بگید به گونه ای که از لحن صداتون مشتری متوجه بشود که

 دارید درباره یک فایل و ملک ارزشمند صحبت می کنید

در آخر هم بعد از بیان تمام ویژگی های فایل از مشتری بخواهید که :

آقای مرادی برای ساعت ۵ میتونید تشریف بیارید این فایل را ببینید؟!

معمولا در اینگونه شرایط مشتری موافقت میکنه یا میگه بزاره برای ساعت ۷ مثلا

خداحافظی و تمام …

اشتباهاتی که نباید مرتکب بشوید

نباید اجازه بدهید مکالمه پینگ پنگی شود یعنی مشتری بپرسه پارکینگ داره ؟ شما بگید آره بعد بپرسه انباری داره : شما بگید

آره ٬ دوباره دوباره سوال بپرسه و شما جواب بدید

فایل را کامل معرفی کنید که جای سوال زیادی باقی نمونه و مشتری کامل متوجه بشه …

سرعت بیان تون را متناسب حفظ کنید گاهی مشاوران انقدر فایل را به مشتری های مختلف معرفی می کنند به اطلاعات فایل

خیلی مسلط می شوند و به سرعت بسیار زیادی به مشتری های بعدی معرفی میکنند در حدی که مشتری بخشی از صحبت

ها را به دلیل سرعت زیاد نمی شنود

و دوباره می پرسد … سرعت متناسب و متین را حفظ کنید

جمله اول این مطلب را سرلوحه معرفی های خود قرار دهید :

ارزشش را دارد که یکبار دیگه اینجا بیانش کنیم …

مشتریلحنوحسشمابهفایلرامیشنودنهکلماتوجملات شمارا

۷ گناه نابخشودنی در معرفی ملک به مشتری

ناقص معرفی کردن

اجازه ندید معرفی ملک به مشتری ٬ به یک مکالمه پرسش و پاسخ تبدیل شود یعنی اصطلاحا نباید مکالمه پینگ پنگی

شود یعنی به طور کامل و شمرده تمام ویژگی های ملک را بگویید .

متراژ ٬ امکانات ٬ موقعیت ٬تعداد واحد ٬ طبقه چندم ؟ ٬ قیمت

معرفی بی روح

شما باید با قدرت و با انرژی فایل را معرفی کنیدانگیزه تان به فروش فایل و علاقه تون به ارزشمندی فایل باید در طنین

صداتون مشخص باشه .

بیان تند یا آهسته

مشتری در ذهنش حرف های شما را تصویر سازی میکنه و نیاز به کمی زمان داره اگه این اطلاعات را به سرعت کنار هم بیان

کنید ممکنه دوباره بپرسد و خوب متوجه نشود البته اشکالی نداره اما از کیفیت معرفی و تاثیرگزاری شما می کاهد

بیان فقط مشخصات فیزیکی ملک

اینکه فقط مشخصات فیزیکی ملک را بیان کنید یک اشتباه است . بعد از معرفی مشخصات وقتشه درباره روح ملک صحبت کنید

یعنی بگید که خیلی خوش نقشه استجاش عالیه و خیلی موقعیت و دسترسی خوبی داره .

کسب اطلاعات ناقص از خواسته های مشتری

یکی از مهم ترین کارهایی که یک فروشنده باید در طی مراحل فروش انجام بده شناخت نیازها و خواسته های دقیق مشتری

است . شناخت دقیق خواسته مشتری به شما کمک میکنه با سرعت بیشتری به قرارداد و فروش برسید.

دعوت به بازدید نکردن

حتما دعوت به بازدید انجام دهید . گاهی پیش میاد که مشاوران املاک تماس میگیرند با مشتری و فایل را معرفی می کنند . 

مشتری هم بعد از تشکر خداحافظی میکنه :)))))

خب این تماس چه فایده ای داشت ؟!

بعد از معرفی فایل از مشتری بخواهید که وقت بزاره و بیاد فایل را ببینه

لجاجت و جدل با نظر مشتری در سرویس

هیچ وقت یک مشاور املاک حرفه ای همچین کاری را نمی کنه شما باید فقط نظرات مشتری را تایید کنیدبعد از اینکار  ایجاد

رابطه و صمیمیت بین شما و مشتری می شود .

حالا وقتشه که نظرات خودتون را به طرز لطیفی بیان کنید و نظرات مشتری را تغییر دهید.

توجه داشته باشید هنوزم هم اجازه ندارید با مشتری جدل کنید یا به طور زننده ای با نظر مشتری مخالفت کنید.

منبع : مجله اینترنتی آموزش مشاورین املاک 

ترفندهای بازاریابی برای مشاورین مسکن

بازار مسکن در کشور ما همیشه جزو بازارهایی است که جذابیت‌های خاص خودش را داشته، بسیاری از افراد به ساخت وساز روی آورده‌اند و بسیاری از افراد به خرید و فروش و سرمایه گذاری در مسکن علاقه پیدا کرده‌اند.
اما بازار مسکن هم مانند بسیاری از بازارهای دیگر دوران روکود و رونق را دائما تجربه کرده است و در این فراز و نشیب‌ها این هنر بازاریابی بوده است که باز هم اهمیت خود را نشان داده‌است. در این نوشته از مجموعه های راهکارهای بازاریابی به نکاتی اشاره خواهیم‌کرد که مشاورین املاک می توانند در فروش خانه‌ ها به کار ببرند.

شما کارت ویزیت ندهید بلکه اطلاعات مشتری را بگیرید
بسیاری از مشاورین املاک قدر مشتریانی را که به آنها مراجعه می‌کنند نمی‌دانند.
اتفاقی که معمولا رخ می‌دهد این است که وقتی خانه ای متناسب با خواسته‌های مشتری ندارند بیشترین لطفی که در حق مشتری می‌کنند این است که کارت ویزیت خود را به مشتری می‌دهند و از او می‌خواهند که بعدا تماس بگیرد، این بدترین کاری است که می توان انجام داد.
شما باید به هر فرد مراجعه کننده به چشم مشتری قطعی خود بنگرید و از او اطلاعات تماسی لازم را بگیرید و به او قول دهید که تمام تلاش خود را برای پیدا کردن خانه مورد علاقه او خواهید کرد و البته باید واقعا این تلاش را بکنید، این کار حس اهمیت داشتن را به مشتری القا می‌کند و موجب اطمینان می‌شود و احتمال معامله را افزایش می‌دهد.

دروغ نگویید
روند بازدید از یک ملک چیزی است که مهمترین بخش از فرایند فروش یک خانه است، اگر آنچه که شما قبل از بازدید تعریف می‌کنید با آنچه که مشتری هنگام بازدید می‌بیند تفاوت داشته باشد، مشتری اعتماد خود را از دست خواهد داد.

از تکنولوژی عقب نمانید
عکاسی حرفه‌ای، اینترنت، و گجت‌ها میتوانند کمک زیادی به شما بکنند، از خانه‌ها عکاسی کنید، زیبایی ها را به رخ بکشید و آنها را در یک تبلت ذخیره کنید و هنگام مراجعه مشتری به او نشان دهید، قدرت تاثیرگذاری تصاویر به قدری است که موجب ترغیب مشتری خواهد شد. این تصاویر را به همراه مشخصات ملک می‌توانید در یک وب سایت منتشر کنید و با مشاوره یک آژانس تبلیغات اینترنتی از تکنیک های تبلیغاتی و بازاریابی اینترنتی بهره ببرید.

از روش های اطلاع رسانی متفاوت تر استفاده کنید
یکی از روش هایی که در ایران چندان مرسوم نشده ولی می توان استفاده کرد نصب اعلامیه های فروش بر روی درب منازل است، این نوع اطلاعیه ها در کشورهای آمریکایی بسیار استفاده می‌شوند. می توانید با نصب اطلاعیه و درج شماره تماس خودتان روی درب منازل عابرین را از فروش آن خانه مطلع کنید. البته این روش برای آپارتمان ها به سختی قابل اجرا است.
اجازه دهید مردم به راحتی از خانه بازدید کنند
باز هم یکی از روش هایی که در کشور آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرد اختصاص یک روز باز برای فروش منازل است، روش کار این چنین است که فروشنده یا صاحب ملک در یک روز خاص در خانه حضور پیدا می‌کند و اعلام می‌شود که ورود عموم برای بازدید از خانه آزاد است. برای استفاده از این روش باید اطلاع رسانی خوبی به‌ویژه در اطراف محله مورد نظر انجام دهید. اگر این روش را می خواهید اجرا کنید، فرم های مخصوصی تهیه کنید تا اطلاعات مراجعه کنندگان را جمع کنید، شاید برای آنها خانه دیگری برای پیشنهاد داشته باشید.

Homes-for-Sale-Vacaville

 

خانه ها را قبل از ورود مشتری آماده کنید
چیزی که شما می فروشید خانه است پس باید تا می توانید خانه ها را تمیز کنید و به ظاهر خانه ها برسید، نباید هیچ کجای خانه دچار عیب و نقص باشد و یا پروژه تعمیراتی ناقصی را در خانه داشته باشید، ظاهر خانه مثل بسته بندی عمل می‌کند، هر چه بسته بندی شیک‌تر و جذاب‌تر، احتمال خرید هم بیشتر است. اگر خانه نیازی به تعمیرات دارد حتما این تعمیرات را انجام دهید. بسیاری از اوقات یک تعمیر نه چندان گران قیمت می‌تواند قیمت خانه را به شدت افزایش دهد.
لوازم به درد نخور را دور بریزید، هر چه خانه خالی تر باشد بزرگتر دیده می شود و خانه بزرگتر مشتری بیشتری دارد.
بعد از بازدید از مشتریان نظر خواهی کنید و بپرسید که چرا خانه را نپسندید، این نکات را یادداشت کنید و سعی کنید آنها را رفع کنید.

جذابیت خانه را افزایش دهید
بعضی قسمت های خانه ها وجود دارد که با اندکی تغییر در آنها می توانید جذابیت خانه را چند برابر کنید، آشپزخانه، حمام و دستشویی از جمله قسمت های مهم خانه هستند که می توانید زیبایی‌های زیادی در آنها بگنجانید، با یک آینه زیبا یا استیکرهای جذاب، تعویض شیرهای آب و یا حتی یک رنگ آمیزی ساده و یا چند گل و گیاه معطر میتواند جذابیت را افزایش دهد.
علاوه بر بخش های داخلی حیات و نمای ساختمان نیز بسیار مهم هستند، مشتریان معمولا به اولین چیزی که توجه می‌کنند ظاهر خانه است و اینکه خانه ای که می‌خرند در کنار خانه‌های دیگر محله چطور به نظر می‌رسد، پس نمای خارجی را تا جایی که می‌توانید بهبود دهید.

 

شبکه سازی کنید
سعی کنید با مشاورین مسکن دیگر محله‌ها ارتباطات نزدیک و توافقاتی ایجاد کنید و از موجودی های آنها مطلع باشید، این همکاری ها میتواند در پیدا کردن خانه های مناسب برای مشتریانتان به شما کمک کند.این کار یک سود سه طرفه است : هم شما، هم مشتری و هم همکار شما.

منبع : بازاریابی

چگونه یک مشاور املاک موفق باشیم؟

شغل مشاور املاک قدمت نسبتا زیادی دارد اما با گذشت زمان، افزایش جمعیت و البته رشد فناوری این شغل نیز مانند همه‌ی ابعاد زندگی دستخوش تغییراتی شده است که باید برای موفقیت به آنها توجه کرد. در ادامه درباره‌ی ویژگی‌های یک مشاور املاک موفق باشیم، صحبت می‌کنیم.

افراد برای اینکه بتوانند ملک خوبی پیدا کنند یا ملک خود را به فروش برسانند، نیاز به کمک مشاور املاکی خبره و ماهر دارند. به همین دلیل از دیدگاه فردی که می‌خواهد وارد این حوزه‌ی کاری بشود یا در حال حاضر در این حوزه فعالیت می‌کند باید بدانید که چه ویژگی‌ها و مهارت‌هایی لازم است تا آنها را ایجاد یا تقویت کنید.

۱. ارتباطاتی مؤثر برقرار کنید

مشاور املاک موفق- توانایی برقراری ارتباط قوی

اگر خوش‌برخورد نباشید و ارتباطات ضعیفی داشته باشید، کارتان به‌خوبی پیش نخواهد رفت. مشاورین املاک خوب و باتجربه با مراجعین خود در ارتباطی پیوسته هستند و به آنها کمک می‌کنند تا در مورد قیمت‌ها، مشتریان، فروشندگان و اطلاعات مختلف دیگر دید درست و خوبی پیدا کنند.

به‌عنوان یک مشاور املاک موفق که به تمامی ابعاد بازار خرید و فروش ملک به‌خوبی اشراف دارد، باید با نظم و دقت شبکه‌ای ارتباطی برای خود طراحی کنید. چیزی مانند یک پایگاه داده از خریداران، فروشندگان، سرمایه‌گذاران و تمام ذی‌نفعانی که در جوش‌خوردن معاملات ملکی نقشی دارند. با این کار می‌توانید به شکل بهتری موارد مناسب را به هم پیوند دهید و در جریان شرایط بازار و تغییرات قرار بگیرید.

۲. فعال و پویا عمل کنید
اگر می‌خواهید یک مشاور املاک موفق باشید باید پویایی لازم را حفظ کنید و همواره به‌دنبال مواردی باشید که مناسب فروشنده یا خریدار است، و با دقت طرفین را در جریان نکات لازم بگذارید. در خلال این ارتباطات و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهید، امورات بهتر پیش می‌ٰروند و شاید با افراد جدیدی نیز ارتباط برقرار کنید که در نهایت به پیشبرد هرچه بهتر معاملات و راضی بودن طرفین مذاکره بینجامد.

۳. شنونده‌ی خوبی باشید
مشاور املاک خوب باید شنونده‌ی خوبی هم باشد. یعنی به‌اندازه صحبت کند و به خواسته‌ها و نیازهای مراجعین‌اش دقت کافی داشته باشد تا بتواند آنها را به‌درستی برآورده کند. اگر می‌خواهید یک مشاور املاک موفق باشید، نباید فقط خودتان حرف بزنید و با بلبل‌زبانی سر همه را ببرید. خوب و دقیق گوش کنید تا با ارباب رجوع به یک نتیجه‌ی مشترک و مناسب برسید و به تمامی سوالات خریداران خانه به خوبی پاسخ دهید.

۴. مشتریان را شخصیت‌شناسی کنید

مشاور املاک موفق-حمایت‌گر و مشتری‌مدار

اگر مشاور املاک خوبی باشید، باید مشتری را به سرعت و دقت بشناسید. شیوه‌ی ارتباط و هماهنگی با افراد مختلف متفاوت است. بعضی از افراد دوست دارند که از طریق تماس‌های مکرر با شما در ارتباط باشند. در حالی‌که عده‌ای دیگر تمایل دارند تا دورادور با شما ارتباط داشته باشند.

با شناخت اخلاق و روحیه‌ی مشتری راه ارتباط مناسب با او را پیدا کنید تا رضایت او هرچه بیشتر جلب بشود.

۵. حمایت‌گر و مشتری‌مدار باشید
مشاور املاک باید به‌خوبی از مشتری حمایت کند. زیرا فرایند خریدوفروش ملک کار دشواری است و استرس زیادی برای طرفین معامله در بر دارد. پس باید بتوانید به‌عنوان واسطه در معاملات این فشار و استرس را برای هر دو طرف کاهش بدهید، به عنوان مثال می‌توانید با توضیح مواردی که برای هر دوطرف مبهم است، از قبیل نکات حقوقی در خرید خانه یا اجاره ملک تجاری و همچنین موارد مهم در قرارداد اجاره نگرانی آنها را برطرف کنید.

اگر مشاور املاک مورد و معامله‌ی خوبی را پیدا و پیگیری کند، به نفع خودش نیز خواهد بود و می‌تواند حق‌العمل بهتری دریافت کند. پس حمایت و مشتری‌مداری به نفع همه خواهد بود.

۶. معذوریت‌های زمانی را درک کنید
برای اینکه مشاور املاک موفقی باشید باید بتوانید معذوریت‌های زمانی مشتریان را در نظر بگیرید. باید بدانید که مشتری یا فروشنده در عجله و اضطرار است یا وقت کافی برای یافتن موارد مناسب‌تر و بهتر دارد یا خیر.

با دانستن محدودیت‌های زمانی و وضعیت مشتری راحت‌تر به او کمک خواهید کرد.

۷. هدف مشتری را شناسایی کنید
باید بدانید که هدف فروشنده از این معامله چیست. آیا به‌دنبال سرمایه‌گذاری بیشتر است یا از روی احتیاج دست به فروش ملک خود زده است. خریدار چطور؟ بعد از خرید خانه آن را خواهد فروخت یا بازسازی می‌کند و در آن می‌نشیند.

باید بدانید که آیا صاحب‌خانه ارتباطات عاطفی و احساسی با خانه دارد یا خیر؟ مثلا روند معامله‌ خانه‌ای که منزل پدری بوده با فروش خانه‌ای که از میان تعداد زیادی متعلقات و املاک فرد برای فروش گذاشته شده است، کاملا متفاوت خواهد بود.

۸. خوش‌نام بمانید

مشاور املاک خوش‌نام

مشاورین املاک موفق از شهرت خوبی میان مراجعین قبلی خود برخوردارند. آنها می‌توانند قبل از ورود به فرایند مذاکره و بازدید و… شما را به مشتریان و ارباب‌رجوعان اسبق خود ارجاع بدهند تا شما را از تأثیرگذاری‌شان مطلع سازند.

گذشته از اینها کسب تجربه در کار مشاور املاک مانند هر حرفه‌ی دیگری نقشی اساسی بازی می‌کند. اگر تازه‌کار هستید بهتر است نزد فرد باتجربه یا مشاوری خبره، کارآموزی کنید یا از او مشورت بگیرید و نظارتش را روی فعالیت‌هایتان داشته باشید. این روزها همه چیز تحت‌الشعاع فناوری قرار گرفته است.

امروزه به کمک توسعه‌ی برنامه‌ها، وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها در دنیای وب، فرایند جست‌وجو، خریدوفروش و رهن و اجاره ملک دستخوش تغییراتی شده است. برای اینکه بتوانید کار خود را به‌عنوان مشاور املاکی به‌روز و همگام با تکنولوژی پیش ببرید، باید این بسترها را به‌خوبی بشناسید و از آنها برای توسعه‌ی ارتباطات کاری‌ خود بهره بگیرید.

منبع : چطور 

۱۰ ویژگی مهم در آموزش مشاور املاک حرفه‌ای

آموزش مشاور املاک حرفه‌ای

اگر شما یک مشاور املاک مبتدی بوده و تصمیم دارید در شغل مشاور املاک حرفه ای شوید، ما در آموزش مشاور املاک حرفه ای ۱۰ ویژگی یک مشاور حرفه ای را به شما آموزش می دهیم. شما می توانید با یادگیری اصول آموزش مشاور املاک و بکار گیری آنها در مسیر موفقیت قرار بگیرید.

ویژگی اول آموزش مشاور املاک حرفه ای. در مواجه با مشتریان اول اجازه دهید مشتری به بیان احساسات و درخواستهای خود پرداخته و سپس شما می توانید بر طبق خواسته آنها موضوع را دنبال کنید. به خاطر داشته باشید هیچگاه قبل از اینکه مشتری خود را بشناسید شروع به راهنمائی و پیشنهاد نکنید.

ویژگی دوم آموزش مشاور املاک حرفه ای. یک مشاور املاک موفق کسی است که شنونده خوبی باشد. ابتدا اجازه دهید که مشتری مشکلات، نیازها، خواسته ها و انتظارات خود را بیان نموده و سپس شما در نقش یک مشاور به تمامی سوالات پاسخ دهید.

ویژگی سوم آموزش مشاور املاک حرفه ای. این را فراموش نکنید که تمام مراجعه کنندگان و مشتریان برای شما یکسان بوده و به عنوان یک مشتری بالقوه که توانایی تبدیل به مشتری بالفعل را دارد برای شما بشمار می روند لذا به همه مراجعین خود به یک چشم نگاه کنید.

ویژگی چهارم آموزش مشاور املاک حرفه ای. همیشه فهرستی از املاک و واحدهای مسکونی با ویژگیها و شرایط پرداخت مشابه هم به صورت آماده و در دسترس داشته باشید. در این صورت هنگام مراجعه مشتری شما می توانید فهرستی از املاک و واحدهای نزدیک به درخواست مشتری را آماده نموده و برحسب اولویت به مشتری ارائه نمائید.

ویژگی پنجم آموزش مشاور املاک حرفه ای. سعی کنید با مشتری در مورد خواسته و نیاز مشتری گفتگو کرده و ضمن ایجاد حس اعتماد در مشتری به توافق اولیه در مورد ویژگیهای ملک مورد تقاضا برسید. این یک اصل مهم در آموزش مشاور املاک است که مشتری به شما اعتماد و اطمینان پیدا کند.

ویژگی ششم آموزش مشاور املاک حرفه ای. چنانچه مشتری دارای خواسته غیرمنطقی و نامعقول است سعی کنید به طور مستقیم این مسئله را به او گوشزد نکنید بلکه با گفتن مثالهای نقض در خصوص موارد مشابه این مساله را به مشتری بفهمانید که خواسته اش غیرمنطقی است.

ویژگی هفتم آموزش مشاور املاک حرفه ای. همواره در حال یادگیری باشید. سعی کنید اطلاعات در مورد املاک منطقه، وضعیت مسکن، معلومات عمومی، فراگیری اصول آموزش مشاور املاک و هرآنچه که فکر می کنید یک مشاور باید داشته باشد را کسب کنید. از آنجائیکه شما زمان زیادی را با مشتری سپری خواهید کرد لذا آمادگی لازم جهت پاسخگوئی به سوالات مشتری را داشته باشید.

ویژگی هشتم آموزش مشاور املاک حرفه ای. یک مشاور املاک حرفه ای باید بداند که چه مواقعی لازم است صحبت کند و مشتری را در راه رسیدن به نتیجه مطلوب راهنمائی نموده و چه موقع کمتر حرف بزند. یکی از اصول مهم آموزش مشاور املاک این است که پس از پایان بازدید مشتری باید به مشتری فرصت تفکر و تصمیم گیری بدهید. مشتری در این مرحله باید واحدهای بازدید شده را بررسی نموده و به نتیجه جهت برگزاری نشست و انعقاد قرارداد برسد.

ویژگی نهم آموزش مشاور املاک حرفه ای. با انرژی، مثبت و با انگیزه کار کنید. اگر شما می خواهید به عنوان یک حرفه ای موفق شوید باید منفی نگری را کنار بگذارید. روحیه مثبت شما در جلب توجه مشتری و جذب مشتریان عامل کلیدی در موفقیت انجام معامله است.

ویژگی دهم آموزش مشاور املاک حرفه ای. پس از آمادگی فروشنده و خریدار جهت برگزاری نشست عقد قرارداد، شما تقریبا ۹۰ درصد راه را طی کرده اید اما این به معنای پایان معامله نیست. با طرفین معامله هماهنگ نمائید که در وقت تعیین شده در بنگاه حاضر شوند. با مدیر قراردادها هماهنگی لازم را بعمل آورده و تمام تلاش خود را انجام دهید که عقد قرارداد اتفاق بیفتد. موارد زیادی وجود داشته که طرفین قرارداد در جلسه حاضر شده ولی منجر به عقد قرارداد نشده است. قوانین آموزش مشاور املاک می گوید که اگر موردی وجود داشت که مورد توافق یکی از طرفین نبود سعی کنید با گفتگو و در حضور طرف دیگر آنرا برطرف کنید ولی چنانچه یکی از طرفین اصرار بر حرف خود داشت و به اصطلاح یک کلام بود وقت آن است که او را به بیرون از جلسه هدایت نموده و بطور خصوصی از مشکلات موجود در خرید یا فروش ملک و اینکه در صورت از دست رفتن این معامله پیدا کردن مورد بعدی مشکل است و سایر موارد از این قبیل؛ او را راضی به عقد قرارداد نمائید.

مهمترین در آموزش مشاور املاک حرفه‌ای

این نکته اساسی آموزش مشاور املاک را به خاطر داشته باشید که در شغل مشاور املاک آنچه از همه برای شما مهمتر است اعتبار و اطمینانی است که مشتریان به شخص شما و بنگاه پیدا می کنند. شما در نقش یک مشاور املاک هستید نه دلال املاک لذا نگرش بلند مدت به حرفه شخصی خود و یا کسب و کار بنگاه خود داشته باشید. شهرت و اعتبار خوب سرمایه گرانقدری است که به آسانی بدست نمی آید و لیکن به آسانی و با کمی سهل انگاری از دست خواهد رفت.

اصول بازاریابی در آموزش مشاور املاک          ‍

اصول بازاریابی در آموزش مشاور املاک یکی از اصول مهم در رونق هر کسب و کار است. در دنیای کسب و کار امروز با وجود تعداد زیاد رقبا دیگر با روشهای قدیمی و سنتی نمی توان به رقابت پرداخت و آشنائی با تکنیکهای بازاریابی و بکارگیری آنها تاثیر بسزائی در میزان موفقیت و آینده حرفه ای شما دارد. در ادامه به تشریح روشهای بازاریابی در مبحث آموزش مشاور املاک می پردازیم.

آموزش مشاور املاک: تکنیکهای بازاریابی معمول و رایج

نکته اول تکنیکهای بازاریابی در آموزش مشاور املاک. آرشیو قدرتمند و جامع از فایلهای املاک بوجود آورید. یکی از مهمترین ابزار قدرت هر بنگاه در فایل های موجود در آن است پس سعی کنید تا جائیکه می توانید بایگانی خود را قوی کنید. هنگام مراجعه مشتری به بنگاه جهت خرید یا اجاره ملک شما می بایست فهرستی از فایلهای موجود مطابق درخواست مشتری را آماده و اراده دهید. اگر بایگانی شما کامل نباشد بطور مثال یک ملک در منطقه شما وجود داشته که شما آن را ندارید ولی بنگاه دیگری در نزدیکی شما به آن دسترسی داشته و بدین صورت مشتری خود را از دست می دهید.

نکته دوم تکنیکهای بازاریابی در آموزش مشاور املاک. اگر شما در مورد حق الزحمه یا پورسانت خود تجدیدنظر کنید البته به میزان کم، در اینصورت مشتریان شما افزایش خواهند یافت. این را در نظر بگیرید که یک مشتری راضی احساس خود را به اطرافیان و آشنایان خود انتقال داده و در نتیجه شما و بنگاه شما به عنوان یک بنگاه مشاور املاک منصف در منطقه شناخته خواهید شد و این مهم در کسب و کار شما تاثیر مثبتی دارد.

نکته سوم تکنیکهای بازاریابی در آموزش مشاور املاک. هنگام مراجعه مشتری به بنگاه و یا تماس مشتری با شما فراموش نکنید که اطلاعات و شماره تماس مشتری را گرفته و یادداشت نمائید و به مشتری اعلام نموده که در اسرع وقت با دست پر تماس می گیرید.

نکته چهارم تکنیکهای بازاریابی در آموزش مشاور املاک. ملک و واحد مسکونی مورد نظر را قبل از بازدید مرتب نمائید. شما به عنوان یک حرفه ای در شغل مشاور املاک باید این را بدانید که ملک تمیز و مرتب تاثیر بسیار زیادی بر بازدیدکننده دارد. اگر مواردی وجود دارد که نیاز به تعمیرات داشته با مالک هماهنگ نمائید تا برطرف گردد. اسباب و وسایل اضافی را به بیرون منتقل کرده و سعی کنید جذابیت خانه را افزایش دهید.

نکته پنجم تکنیکهای بازاریابی در آموزش مشاور املاک. شروع به شبکه سازی کنید. از همان روز اول شروع بکار در شغل مشاور املاک هدف خود را بر توسعه ارتباطات و تعاملات با همکاران و مشاوران دیگر بنگاهها قرار دهید. با این کار می توانید از اطلاعات، مشتریان و فایلهای در دسترس آنها نیز استفاده نموده و خود را قدرتمند کنید.

آموزش مشاور املاک: مبحث تنظیم قرارداد

یکی از مباحث مهم در آموزش مشاور املاک در مبحث خرید، فروش و یا اجاره ملک و در واقع پایان فرآیند یک معامله در شغل مشاور املاک تنظیم قرارداد (اجاره یا مبایعه نامه) و تائید و امضای طرفین معامله در حضور شاهدان است. از اینرو تنظیم قرارداد بر طبق اصول و قوانین حقوقی جهت برخورداری از حمایتهای قانونی در صورت به وجود آمدن مشکل امری اجتناب ناپذیر است. طرفین معامله یعنی فروشنده و خریدار و یا موجر و مستاجر نیز باید از الزامات قانونی و حق و حقوق خود آگاه باشند. همچنین از جمله وظایف مهم یک فرد حرفه ای در شغل مشاور املاک رعایت موارد قانونی و آگاهی دادن به طرفین جهت پرهیز از هر گونه مشکل در آینده است.

آموزش مشاور املاک: اصول تنظیم قرارداد

تنظیم قرارداد اجاره

همانطور که می دانید در شغل مشاور املاک قرارداد اجاره معمول ترین قراردادی است که در بسیاری از بنگاهها همه روزه تنظیم و منعقد می گردد از اینرو رعایت مفاد حقوقی قرارداد توسط مشاور، موجر و مستاجر ضروری می نماید. کلیه اماکن از جمله مسکونی، اداری و تجاری که پس از سال ۱۳۷۶ از طریق قرارداد رسمی یا عادی اجاره داده شوند مشمول قانون روابط موجر و مستاجر تصویب شده در سال ۱۳۷۶ می شوند. قراردادهایی که در دفاتر مشاور املاک تنظیم می شوند جزو قراردادهای عادی محسوب شده و در صورتی که مفاد ذیل را رعایت کنند مشمول قانون روابط موجر و مستاجر می شوند. طبق اصول آموزش مشاور املاک یک فرد حرفه ای در شغل مشاور املاک باید موارد ذیل را در تنظیم قرارداد اجاره رعایت نماید:

 • مشخصات طرفین و محل سکونت و کار آنها در قرارداد ذکر شود. قرارداد در دو نسخه تنظیم گردد.
 • توسط طرفین و دو نفر شاهد امضا و توسط دفتر مشاور املاک نیز تائید و مهر شود.
 • مدت زمان اجاره، محل مورد اجاره و ملحقات آن مانند تلفن، پارکینگ و … مبلغ اجاره، نحوه پرداخت و سایر موارد باید دقیقا مشخص گردد.
 • وجه التزام در موارد عدم رعایت مفاد قرارداد توسط طرفین باید مشخص گردد. به عنوان مثال اگر مستاجر در زمان مقرر ملک را تخلیه نکند و یا موجر در سررسید قرارداد مبلغ ودیعه را عودت ندهد هر یک از طرفین ملزم به پرداخت خسارت به طرف دیگر می شود.

آموزش مشاور املاک: تنظیم قرارداد خرید

تنظیم مبایعه نامه با توجه به ماهیت آن مهمترین و اساسی ترین بخش در آموزش مشاور املاک است و در واقع نتیجه کار مشاور، بازاریابی و برگزاری نشست با طرفین معامله است. یک مشاور حرفه ای در شغل مشاور املاک باید موارد ذیل را درتنظیم قرارداد بررسی و مدنظر قرار دهد.

 • تنها پس از احراز هویت طرفین معامله از طریق بررسی اصل مدارک شناسایی اقدام به تنظیم قرارداد نماید.
 • اگر طرفین معامله وارث باشند ابتدا وضعیت حصر وراثت روشن شده و سپس مشخصات تمام وراث در قرارداد ذکر گردد.
 • ابتدا تمام صفحات سند (در سندهای قدیمی) را بررسی و در صورت وضعیت در رهن یا بازداشت سند و یا مخدوش بودن سند قبل از تنظیم قرارداد نسبت به استعلام سند اقدام نماید.
 • چنانچه هر یک از طرفین توسط وکیل مورد معامله را انجام می دهند ابتدا باید وکالتنامه، احراز هویت وکیل و ارتباط وکالتنامه با مورد وکالت مشخص شده و پس از دریافت استعلام وکالتنامه نسبت به تنظیم قرارداد اقدام نماید.
 • مشخصاتی همانند استعلام کدپستی ملک مورد معامله، مطابقت تاریخ تنظیم قرارداد با واقعیت و اخذ کد رهگیری از سیستم، درج مشخصات مورد معامله و استعلام از سازمانهای ذیربط، پلاک ثبتی اصلی، فرعی، شماره بخش و سریال سند و سایر اطلاعات مورد نیاز باید طبق مدارک و مستندات و استعلامات اخذ شده در قرارداد ثبت شود.
 • طرفین باید تاریخ مشخصی را جهت مراجعه به دفترخانه و نقل و انتقال ملک به صورت رسمی تعیین کنند و وجه التزام جهت عدم حضور و یا دیرکرد تعریف گردد.
 • موارد مرتبط با حق فسخ قرارداد از سوی طرفین، شرایط فسخ و جبران خسارت های ناشی از فسخ باید در قرارداد گنجانده شده و در نهایت با تائید و امضای قرارداد توسط طرفین معامله و شاهدان، دفتر مشاور املاک قرارداد را مهر و امضا می نماید.

در پایان باید گفت که یک فرد که اصول آموزش مشاور املاک حرفه ای را به خوبی فرا گرفته می داند که اعتبار و اطمینان به شخص مشاور و بنگاه در اولویت قرار دارد و با در نظر گرفتن کلیه موارد حقوقی طرفین معامله در تنظیم قرارداد سعی در اتمام معامله به بهترین نحو ممکن دارد.

منبع : شزوما

کلماتی که نباید بگوئید! چگونه مشاوران املاک حرفه‌ای آموزش دهیم؟

 

اگر مدیر یا صاحب جواز صنف مشاورین املاک هستید، می‌توانید بهترین مشاوران را داشته باشید. اگر مشاوران‌تان تازه‌کار هستند، باید یک نکته را بدانند که در این حیطه کاری، مشاوران املاک موفقی بوده‌اند که کهنه‌کار این میدان بوده‌اند و راه و چاه معامله را از آنها بهتر فراگرفته‌اند. برای حضور پررنگ و موفق در حرفه مشاور املاک تاکنون مطالب بی‌شماری را برای شما آماده کرده‌ایم، اما در مطلب امروز قصد داریم ۴ جمله اشتباه را برای مشاوران املاک بازگو کنیم که به‌هیچ‌عنوان نباید به مشتریان بگویند! این جملات خطوط قرمزی هستند که به‌نوعی به زبان آوردن آن‌ها از دید یک مشاور املاک باتجربه و کهنه‌کار، اقدامی ناشیانه تلقی می‌شود. به مشاوران خود خاطرنشان کنید که با مشتریان اینگونه صحبت نکنند:

نگویید فقط در ساعت کاری پاسخگوی شما هستم

مشتریان شما اگر این نکته را بدانند که شما همواره پاسخگوی سوالاتشان در زمینه خریدوفروش ملک هستید، تبدیل به مشتری دائمی شما شده و نسبت به شما و کارتان اعتماد پیدا خواهند کرد. برای آنکه خود را اسیر مشتریانتان نکنید که مجبور باشید در هر حالی پاسخگوی آن‌ها باشید، بهتر است در طی ملاقات خود تأکید داشته باشید که بهترین راه برای برقراری ارتباط با شما در ساعاتی مشخص از روز بوده اما برای پاسخگویی همواره در کنارشان هستید، یا می‌توانید به آن‌ها این اطمینان را بدهید که در صورت پاسخ ندادن به تماس آن‌ها حتماً با آن‌ها تماس خواهید گرفت.

نگویید وب‌سایت ندارم

هرگز به مشتریان خود نگویید که وب‌سایت ندارید، چراکه در دنیای دیجیتال مارکتینگ امروزی دسترسی افراد به اینترنت و شناخت شما از این راه برای آن‌ها ساده‌تر است. ازاین‌رو افراد علاقه‌مندند به‌سادگی و تنها با چند کلیک ساده بتوانند شما را بیشتر شناخته و اطمینان کسب کنند که شما برای کار آن‌ها مناسب هستید یا خیر… اگر تمایل به داشتن وب‌سایتی مخصوص به خود نیستید می‌توانید از وب‌سایت‌هایی رایگان همچون iran-realestate.com  استفاده کرده و به‌راحتی ثبت‌نام کنید و اطلاعات خود به‌علاوه آگهی‌های خریدوفروش را در آن ثبت کنید، ازاین‌رو مشتریان شما به‌سادگی آژانس املاک شما را پیدا می‌کنند و می‌توانند با آگهی‌های املاک شما آشنا شوند و ارتباط برقرار کنند.

نگوئید بازدید عمومی انجام نمی‌دهم

برای اجاره یا فروش ملک، فقط به نمایش تصاویر آن به مشتری اکتفا نکنید. وقتی که مشتری، درخواست بازدید عمومی از آپارتمان را دارد او را همراهی کنید. در این حالت هم با مشتری خود بیشتر آشنا می‌شوید و هم به فروشنده ملک ثابت می‌کنند که به دنبال کار او هستند و در تلاشند تا خانه او را به بهترین قیمت ممکن بفروشند. اگر مشاوران‌تان در حال حاضر فرصتی برای بازدید از ملک با مشتری را ندارند، به او بگویند که برای بازدید عمومی از ساختمان با فروشنده هماهنگ می‌کنند و زمان را به اطلاع‌شان خواهند رساند.

نگویید این ملک را برای شما می‌گیرم

برای معامله‌ای که انجام ‌نشده، قول ندهید! اگر روند معامله خوب پبش نرود و قرارداد فروش منعقد نشود، آژانس املاک شما می‌مانید و یک قول پوچ که در آخر اعتماد مشتری خود را از دست داده‌اید. بجای اینکه بگویید این ملک را برای شما می‌گیرم، بگویید هر کاری از دستم برآید، برای به‎نتیجه‌رسیدن این معامله انجام خواهیم داد.

منبع : شزوما

رهنمودهایی برای مشاوران املاك به منظور داشتن ظاهری حرفه ای (پوشش، پيرايش و آرايش)

در حرفه ى مشاور املاك، تصویر شما از طریق ظاهر حرفه ای شما منعکس می گردد. قضاوت بعضی از مشتریان در خصوص چهره ى ظاهری شما درست به اندازه قضاوت در مورد شهرت شما، دانش و آگاهی شما و نحوه ى ارتباط شماست. هنگامی که با مشتریان بالقوه ملاقات می کنید بخاطر داشته باشید که اولین برخورد تاثیر و اهمیت زیادی خواهد داشت.

 

پيشگفتار

در حرفه ى مشاور املاك، تصویر شما از طریق ظاهر حرفه ای شما منعکس می گردد. قضاوت بعضی از مشتریان در خصوص چهره ى ظاهری شما درست به اندازه قضاوت در مورد شهرت شما، دانش و آگاهی شما و نحوه ى ارتباط شماست. هنگامی که با مشتریان بالقوه ملاقات می کنید بخاطر داشته باشید که اولین برخورد تاثیر و اهمیت زیادی خواهد داشت. به نظر شما آيا داشتن موهايى با مد نامتعارف و يا داشتن تتو و خالكوبى و یا داشتن یک اتومبیل زشت و نامناسب، بر تصمیم مشتريان در مورد استفاده از مشاور املاک تاثير می گذارد یا خیر؟ پاسخ اين است كه مشتری هنگام ملاقات با یک مشاور املاک با موهايى با مدل نامتعارف، پس از بازدید خانه اى كه آن مشاور سرويس مى دهد، به احتمال قوى بلافاصله آن محل را ترک خواهد نمود. يا در مورد ديگر مى توان گفت كه مشترى تحت تاثیر کیفیت نامنا سب خودروى مشاور املاک، ارتباط خوبى با وى برقرار نمى كند. همچنين درمورد خالكوبى هم مشترى با ديدن اين موضوع در مشاور املاك، تلقى و تصورى از او پيدا مى كند كه ارزشمند نيست.

به منظور کمک به شما در ارايه ى تصویر و ظاهر حرفه ای صحیح، نکات و رهنمودهایی را در خصوص وضعیت ظاهری و پوشش یک کارگزار موفق به شما ارايه می کنیم.

ظاهر مشاوران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است زیرا بسیاری از مشتریان مایلند تا مشاوران املاک را بر اساس چهره و وضعیت ظاهری استخدام کنند. ظاهرن مردانی با پیراهن اتو کشیده، کراواتی زیبا و کفش های واکس زده به نظر حرفه ای می رسند. با این وجود، استفاده از جواهرآلات زیاد تمرکز حواس مشتریان را به هم می زند. بنابراین سعی کنید ساده باشید. برای مثال می توانید از ساعت و یک قطعه جواهر استفاده کنید. همچنين به خاطر داشته باشید كه ناخن های شما باید تمیز و مرتب باشد.

بهره بردن از مدهای جدید نیز ایده خوبی است. داشتن مدل موهای جدید نیز بسیار خوب است. مشاوران می توانند برای این منظور از مجله هاى مد و لباس و يا صفحات مجازى مربوط به پوشش مناسب اين شغل استفاده کنند.

سعى كنيد از جراحى پلاستيك، تزريق هاى مختلف زيبايى و ساير روشهاى متدوال مصنوعى تغيير چهره استفاده نکنید و چهره طبیعی خود را داشته باشید. همچنین سعی کنید نحوه ى لباس شما مطابق با بازار کار و محیط اطرافتان باشد. همان طور كه بايد توجه داشت كه چه کسی در کنار دریا از پیراهن و کراوات استفاده می کند؟ به همان اندازه بايد دانست كه در مناطقی با جمعیت جوان پوشیدن یک شلوار جین تیره رنگ و یک کت تک اسپرت موثرتر است. در نهایت، سعی کنید مانند یک حرفه ای عمل کنید.به همان اندازه كه بايد سعی کنید رفتار و کردارتان کاملا سنجیده و محترم باشد، مهم است كه چه مى پوشيد.

روش دیگر برای داشتن ظاهری حرفه ای علاوه بر پوشش حرفه ای، استفاده از یک خودروی مناسب و معروف است كه از طريق آن پیامی قوى برای مشتریان بالقوه ارسال می گرددامروز در جهان در برخى آژانسهاى املاك، اتومبيل هاى مدرن و لوكس وجود دارد و حتا به مشاوران خود اجازه می دهند تا با آن اتومبیل، خریداران ثروتمند را در اطراف محل گردانده و محیط اطراف را به آنها نشان دهند. در اين آژانس ها، خریداران همواره در ابتدا با دیدن آن خودرو لبخند به لب می آوردند.

ظاهر دفتر شما نیز پیامی قوی را در اولین بار به بازدید کنندگان ارسال می کند. سعی کنید دفتر کار خود را همیشه مرتب و منظم نگاه داشته و کارهای هنری زیبایی را نیز در معرض تماشای مراجعه کنندگان قرار دهید. میز کار به هم ریخته و نامرتب نشان از یک آژانس املاك با مشاوران نامنظم دارد.

اين نكته ى بسيار مهم را بدانيد كه مردم خریدار ظاهر شما هستند پیش از آنکه بخواهند املاکی را از شما خریداری کنند.

اما اگر اين پرسش را مطرح كنيم كه مشاوران املاک چگونه لباسی را باید بر تن كنند؟ پاسخ اين است كه این امر بستگی به محیط و محدوده کشور دارد. برای مثال، در جوامع روستایی بیشتر مشاوران لباس هایی تقریبن عادی بر تن می کنند. فروش مزرعه نیازمند لباس هایی مانند شلوار جین، پیراهن غربی و پوتین های کابوی می باشد. هوای داغ تابستان نیازمند لباس های نازک و کوتاه است. نوع ملک، آب و هوا یا مشتری نحوه ى پوشش شما را تعیین می کنند.

ظاهر حرفه اى فراتر از بحث صرفن لباس است و يك نمونه ى بسيار جالب براى اين موضوع كه ظاهر حرفه ای چیزی بیش از نحوه ى لباس پوشیدن و نوع خودرو مى باشد اين است كه مشاوران جوان از تبعیض های علیه جوان بودن صحبت می کنند. برای مثال، یکی از مشاوران جوان که ٢٣ سال سن داشت و چهره ى او بیشتر به چهره ى یک پسربچه ى دبیرستانی شبیه بود با پوشیدن یک کت تک، یک پیراهن و کراوات موجب تغییر دیدگاه اولیه ى مشتریان نسبت به خود شد. در نتیجه، مشتریان بالقوه دیگر از تجربه او نمی پرسیدند و در عوض پرسش هایی را در خصوص ملكهاى معرفى شده توسط او مطرح میکردند.

رهنمودها و راهکارهای داشتن چهره ای حرفه ای برای مشاوران املاک بسته به وضعیت متغیر است. انواع مختلف ملک، نوع آب و هوا و مشتریان تعیین کننده ى پوشش حرفه ای مناسب هستند. اگر می خواهید مانند یک تاجر موفق به نظر برسید، یا محتاطانه لباس بپوشید و یا مطابق با مد پوشش خود را انتخاب کنید. همیشه دفتر کار خود را تمیز و مرتب نگاه دارید. مدل موی خود را خوش استیل و به روز حفظ کنید. اگر می توانید سلایق خود را با مشتری خود نزدیک کنید تا آنها نیز بتوانند با شما ارتباط برقرار کرده و به شما اعتماد کنند. بخاطر داشته باشید كه داشتن ظاهری مناسب و حرفه ای منجر به موفقیت خواهد شد.

 

پس از درك اين مطالب حال مى پردازيم به ٣٠ مورد كه براى پوشش و ظاهر، مشاوران املاك مرد، هیچگاه نباید  به هنگام كار از آن استفاده كنند:

مشتریان شما در مورد ظاهر، چهره، برند، وب سایت، کارت ویزیت و حتی لباس های شما قضاوت می کنند. همه ى این موارد پیامی محرمانه اما در عین حال مهم را در مورد شما برای مشتریان بالفعل و نیز مشتریان آتی شما در بر دارد. به این دلیل ک  هم مایلند كه دیگران قضاوت خوبی در موردشان داشته و با مشتریان متمول و خوبی برخورد کنند، در این بخش تمامی انواع پوشش هایی را که مشاوران املاك مرد هیچگاه نباید هنگام کار از آن استفاده کنند به شما معرفی می کنیم:

 

١- پیراهن هاى شطرنجی (چهارخونه)

پيراهن هاى چهار خانه، مناسب براى محيط كارتان نيستند. خيلى شلوغند. آنقدر ذهن بيننده را درگير مى كنند كه كمتر ديده و شنيده مى شويد.

 

٢- کفش کتانی (ورزشی)

پاهای آدم اهمیت خیلی زیادی دارد. وقتی به عنوان يك مشاور املاك كار می کنيد، روزى چند كيلومتر بايد راه برويد. در طول يك روز شايد مجبور باشيد چندين بار كفشهايتان را به دليل فرهنگ كشورمان، بيرون در ورودى خانه درآوريد. بايد بدانيد كه كفشهاى راحت، لزومن نرم یا اسفنجی نیستند بلکه بحث حمایت از پاها و قوزک و مچ پا نیز مطرح است. در حقیقت، کفش هایی با کفی چوب پنبه ای در مقایسه با کفش های ورزشی موجود در بازار به میزان بیشتری از پاهای شما محافظت می کنند. علاوه بر آن، بر خلاف کفش های ورزشی که طی شش ماه فرسوده می شوند، کفی کفش های رسمی را می توان بارها تعویض نمود. كفش ورزشى فقط مناسب ورزش است و بس. در كارهاى رسمى بايد كفش رسمى پوشيد.

 

٣- صندل

اگر هفت گناه بزرگ برای مشاوران املاك مرد وجود داشته باشد، پوشیدن کفش هايى كه انگشتان پا معلوم باشد، اولین گناه است. اين موضوع در مورد خانمها صدق نمى كند. در واقع واژه ای برای بیان این موضوع نيست به جز اينكه انگشتان پاى آقايان نبايد ديده شود.

 

٤- نمایان شدن زیرپیراهنی شما از قسمت بالای يقه و پيدا بودن آن در زيرِ پيراهن

نمایان شدن لباس زیر شما از قسمت بالای پیراهن و یقه لباس شکل نامنظمی به ظاهر شما می دهد. در واقع با این کار زیرپیراهن خود را به مشتری خود نشان می دهید. این موضوع درست مثل این است که فاق شلوار شما آنقدر کوتاه باشد که لباس زیر شما از آن بیرون بزند. يك روش خوب ياد بگيريد: زير پيراهنى طوسى بر خلاف زيرپيراهنى سفيد، زير پيراهن به خصوص پيراهن سفيد ديده نمى شود.

 

٥- پوشیدن کفش های سیاه با هر نوع لباس

کفش های سیاه خسته کننده و ملالت آور هستند.

مایلید راز دیگری را بدانيد؟ کفش های سیاه در مقایسه با کفش های قهوه ای از انطباق پذیری کمتری برخوردارند. در این باره فکر کنید. پوشیدن کفش مشکی با شلوار مشکی یا نوک مدادی یا با هر رنگ شلوار دیگری جلوه مناسبی ندارد. کفش قهوه ای در مقایسه با کفش سیاه با هر رنگ جداگانه ای انطباق پذیر است. اين را بدانيد كه بحث زیادی در مورد کفش سیاه یا قهوه ای با بعضی از لباس ها مطرح است. به عقیده من بهتر است با احتیاط پیش بروید و در اين زمينه بيشتر تحقيق و مطالعه كنيد.

 

٦- لباس های مشکی

جز در مواقعی که در لباس یک گارسون هستید و یا قصد دارید به مراسم تشییع جنازه یکی از بستگان درگذشته خود بروید، لباس سیاه مناسب یک مشاور املاک یا هیچیک از افراد حرفه ای خارج از مجموعه صنایع تفریحی یا غذایی نیست. اما این افراد همچنان به پوشیدن لباس سیاه ادامه می دهند به ويژه در ايران با رسمهاى مذهبى و فرهنگ عزادارى براى تك تك درگذشتگان محله و منطقه ى زندگى. شايد مشاوران مشكى پوش به این داستان هالیوودی که افراد حرفه ای لباس سیاه می پوشند، اعتقاد دارند. به عوض پوشیدن لباس سیاه، از لباس هايى به رنگ آبی، ذغالی یا خاکستری استفاده کنید.

 

٧- کراوات قدرت

اگر كراوات مى زنيد بدانيد كه کراوات قدرت یادگار دیگری از دوران مایکل جکسون و ماجرای مک فارلین است که اغلب با رنگ قرمز یا دیگر رنگ هایی بود که خیلی برازنده نیست. بدتر از آن این که روانشناسی پشت این قضیه به اصطلاح کراوات بی ارزش تر از دورانی بود که از آن نشات می گرفت. حتی اگر این نوع کراوات نشانه سلطه و قدرت بود، اما دقیقن عکس پیامی است که می خواهید لباس شما آن را به خریداران و فروشندگان انتقال دهد. چه کسی خواهان یک مشاور املاک و مستغلات سلطه طلب است؟

براى يافتن بهترين مدل و رنگ كراوات رجوع كنيد به اپليكيشن pinterest و صفحه هاى مربوط به كراوات و كت و شلوار و يا به روش سنتى مجله هاى فيزيكى. فقط اين نكته را بدانيد عزيزان كه يكى از كاربردهاى اصلى كراوات، پوشاندن دكمه هاى پيراهن است و دارازاى آن نبايد قبل و بعد از كمربندتان باشد. مناسب ترين كراوات، كراواتى است كه جنس و برند عالى اى داشته باشد و پهناى آن نه كم و نه زياد باشد.

 

٨- کت و شلوارهایی که برازنده شما نیست

برازنده بودن لباس به اندازه ای مهم است که حتی یک دست لباس یا کت و شلوار ارزان قیمت بیشتر از یک شلوار گشاد گران قیمت برازنده شماست.

کت و شلوارهای ویژه ى میهمانی و کت و شلوارهای ویژه مجالس رقص با كت و شلوار كار متفاوتند.

شاید وسوسه شوید تا از لباس های ویژه میهمانی و یا مجالس رقص استفاده کنید. پوشیدن این نوع لباس ها برای محیط کار مناسب نمی باشد.

براى يك مشاور املاك و عمومن براى هر بازاياب و فروشنده اى بهترين رنگ كت و شلوار سرمه اى و طوسى و بهترين رنگ پيراهن سفيد و آبى آسمانى است.

 

٩- کراوات هایی که قد آن خیلی بالاتر یا پایین تر از کمربند است

یکی دیگر از هفت اشتباه مشاوران املاک استفاده از کراوات های بسیار بلند یا بسیار کوتاه است که از نظر مشتریان خیلی مناسب به نظر نمی رسد. قد کراوات باید کمی از قسمت بالای کمربند شما فاصله داشته باشد. اگر کراوات شما خیلی کوتاه باشد مانند کسی به نظر می رسید که در سال ۱۹۶۷ از اتاق کنترل ناسا بیرون آمده است. کراوات مناسب که نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه است همان کراواتی است که ظاهری حرفه ای و در عین حال خوش استیل و راحت به شما می دهد.

 

١٠- شلوار ورزشی

آیا واقعا لازم است تا در این مورد نیز صحبت کنیم؟ تصور بعضی از افراد این است که این دلیل که “یه راست از باشگاه اومدم اینجا” عذر موجهی است که تا حدودی جبران وضعیت ظاهری آنهاست اما واقعیت عکس این قضیه است. پوشیدن لباس ورزشی هنگام کار ظاهری نامنظم و مایوس کننده به شما می دهد. از شلوار ورزشی فقط برای ورزش استفاده کنید.

 

١١- بستن دکمه پایینی کت

بستن دکمه پایین کت یکی از قوانین عجیب مد است که در واقع کمی احمقانه به نظر می رسد. از این دست قوانین احمقانه در جامعه به وفور یافت می شود. این جریان از زمانی آغاز شد که پادشاه هنری هشتم که چاق بود به واسطه شکم خود نمی توانست تمام دکمه های کت خود را ببندد. این قانون برای لباس مردانه تا به امروز همچنان پابرجاست. اگر شما نیز کمی اضافه وزن دارید باز گذاشتن دکمه پایینی کت موجب می شود که راحت تر به جلو خم شوید.

به هنگامه ايستادن بايد دكمه كت هاى تك دكمه و دكمه بالايى كتهاى دو دكمه بسته باشند.

 

١٢- کفش های نوک دراز

بله بله قابل فهم است این کفش ها را هفته گذشته دیدید و خیلی هم به نظر زیبا بود. اما واقعیت این است که اين كشتى هاى به درد دريا مى خورند نه خشكى كه شما بر روى آن راه مى روديد.

 

١٣- کراوات های باریک

بله بله مى شود حدس زد  که شما مشاور املاک خیلی خوبی هستید. چیزی که نمی دانید این است که شهروندی متمول و فوق العاده محافظه کار قصد دارد ملك گران قيمتى را به واسطه ى شما معامله كند. با اين كراوات از نظر او شما شبیه به یک پانک (یکی از گروه های ژنده پوش خارجی) هستید و نه کسی که بتواند ملک او را به معامله برساند.

 

١٤- چین خوردگی شلوار روی کفش

گرچه چین خوردگی و افتادن شلوار روی کفش امری سنتی است اما موجب می شود تا کفش شما کاملا دیده نشود. پس از خیاط خود بخواهید تا قد شلوار شما را به اندازه ای تنظیم کند که به اصطلاح روی کفش شما نیفتد.

 

١٥- شلوار تنگ

يكى از مشاوران املاك زمان کودکی، پدرش که یکی از تفنگداران قدیمی نیروی دریایی بود و هیچوقت شلوارک نمی پوشید حتی هنگام خرد کردن هیزم در دمای بالای ۹۰ درجه و وقتی از او دلیل این کار را پرسيدند، تنها پاسخی که داد این بود: مردان هیچگاه شلوارک و شلوار تنگ نمی پوشند. حال چرا پسرش كه يك مشاور املاك است منتظر فرصتى است تا در خارج شلوارك بپوشد و هر روز در سر كار شلوار تنگ به پا مى كند.

 

١٦- دمپایى

بله هوا بیرون خیلی گرم است اما این به این معنی نیست که همسر مشتری شما می خواهد پنچه های پای شما را ببیند. شايد باور كردنى نباشد كه هنوز در مناطقى برخى مشاوران با دمپايى در برابر مشترى حاضر مى شوند.

 

١٧- پیراهن های یقه باز

می خواهید در یک گروه موسیقى فعاليت كنيد یا به دنبال اين هستيد كه فردى حرفه ای به عنوان مشاور املاك باشيد که بتواند در جلب متقاضيان و ارايه ى پیشنهاد برای خرید منزل گران قیمت در یک منطقه، خوشايند باشد؟ پس پيراهن هاى يقه بازتان را زمانيكه به عنوان يك مشاور فعال هستيد، در كمد لباس هايتان پنهان كنيد.

 

١٨- نبستن بیش از دو دکمه پیراهن

قوانین پوشیدن پیراهن

هیچیک از دكمه ها باز نباشد

= بهتر است از کراوات استفاده کنید

یکی از دكمه ها باز باشد = کمی گرفته و نامناسب

دو دكمه باز باشد = کاملا درست است

سه دكمه باز باشد = فروشنده ى خودروی دست دوم

١٩- پیراهن های گشاد

خوشبختانه بسیاری از طراحان، این نوع لباس با سه دكمه را فراموش کرده اند اما خریدن پیراهن سایز بزرگ به دلیل اینکه راحت است و یا بیرون آوردن یک پیراهن قدیمی از کمد لباس، ظاهر شما را تبدیل به ظاهری نا مناسب می کند.

 

٢٠- جلیقه

اگرچه مجددن نیازی به تذکر این نکته نیست اما بد نیست کمی تجربه کنیم. نام سه شخص حرفه ای که جلیقه می پوشیدند را بنویسید. نیازی به فکر کردن نیست فقط کافی است نام سه تن جلیقه پوش حرفه ای که به ذهن شما متبادر می شود را بنویسید. بله درست است: گارسون، شعبده باز و تفنگدار را نوشتم.

 

٢١- کلاه

بر سر گذاشتن کلاه برای یک فرد حرفه ای در زمینه ى مشاوره ى املاک مناسب نیست. خود شما آیا حاضرید وکیلی را استخدام کنید که کلاه بر سر میگذارد؟ فکر نمی کنم این کار را بکنید. چرا باید شما را استخدام کنند؟ چرا بايد به شما اعتماد كنند؟ توى ذوق مى زند.

 

٢٢- تی شرت های طرح دار

ذهن مخاطب را درگير مى كند و اغلب بر روى آنها تصاوير و جملات نامربوط و يا طنزآميز و يا بى ادبانه نوشته مى شود. پس نپوشيد.

 

٢٣- کلاه شاپو كه در كشورهاى غربى به آن فدورا گفته مى شود

قبل از انقلاب بسيارى از مردان اين كلاه را بر سر مى گذاشتند. در مورد این نوع کلاه ها نیز موضوع به همین صورت است. با پوشیدن این نوع کلاه ها شبیه به پسر بچه ای ۱۶ ساله می شوید. گانگسترهای سال ۱۹۲۹ شیکاگو با این نوع کلاه ها خیلی خوشتیپ به نظر می رسیدند. اما شما سعی دارید تا یک خانه را به فروش برسانید نه اینکه شخصی را با اسلحه تهدید کنید. سال ۱۹۵۷ هم نیست که جاسوس سازمان سیا باشید. سال ١٣٤٣ هم نيست كه در فيلم فارسى نقش آفرينى كنيد. تضمین می کنم هر کسی که به شما مراجعه می کند مادامی که با شما در تماس باشد از شما به عنوان “شخصی که کلاه بر سر داشت” یاد خواهد کرد که البته این مدت خیلی طولانی نخواهد بود.

دوره ى بنگاهى هاى كلاه شاپويى سالهاست گذشته است.

 

٢٤- کوله پشتی

در کوله پشتی خود چه چیزهایی دارید؟ لپ تاپ، ماگ، كيف پول، چند برگ روزنامه يا جامدادى و کتابچه ریاضی؟ دقیقن اینگونه به نظر می رسد که در کوله پشتی خود یک تبلت، یک تلفن و متر اندازه گیری دارید. چه چیزهای دیگری نیاز دارید تا نشان دهید؟

اين كيف مخصوص ورزشكاران و محصلين است.

 

٢٥- جوراب هاى سفید

می توانید جوراب های سفید را با شلوار خود به پا کنید اما آیا می توانید به این پرسش پاسخ دهید؟ آیا شما مايكل جكسون هستيد و مى خواهيد رقص پايتان بهتر ديده شود؟ اگر اینطور است، همچنان به کار خود ادامه دهید و به شما تبریک هم می گوییم. اما اگر اینگونه نیست، با کمال تاسف بايد گفت دوستان گرامى لطفن با كفش و شلوار تيره جوراب روشن نپوشيد. اصولن جوراب بايد همرنگ كفش باشد. اين را هم يادتان باشد كه نپوشيدن جوراب براى مشاوران املاك، گناهى نابخشودنى است.

 

٢٦- برنداشتن برچسب روی کت و یا کت و شلوارتان

تصور نمی کنم هیچ چیز تکان دهنده تر از دیدن شخصی در مترو باشد که برچسب لباس خود را هنوز  از روی آستین لباسش برنداشته است. دوستان آن برچسب براى راهنمايى فروشندگان لباس است كه كت مورد نظر را از قفسه بيرون بكشند. حالا هستند كسانى كه مى گويند چرا نخ آنها را شل مى دوزند؟! لطفن بلافاصله اين برچسبهاى پارچه اى را بكنيد.

 

٢٧- شلوار جين پاره

شلوار هاى جين پاره، كنارساحل درياى خزر، ممكن است زيبا به نظر برسند ولى به هنگام برخورد با متقاضيان ملكى ممكن است آنها را دچار ترس يا بى اعتماد نسبت به مشاورِ شلوار پاره بگرداند.

 

٢٨- ريش، ته ريش يا سه تيغ

اصلاح صورت براى مشاوران املاك بستگى به حالتى دارد كه شخص در آن حالت زيباست. اصلاح كامل صورت يا سه تيغ يا شش تيغ كردن آن معمولن به همه ى آقايان مى آيد ولى ممكن است افراد با ته ريش يا با ريش كامل و يا مدل هاى مختلف ريش زيباتر باشند. در اينصورت بايد حالت زيباتر را انتخاب كنند. آنچه بايد از آن پرهيز كرد، صورت اصلاح نكرده براى افرادى است كه ريش و ته ريش آنها را سياه يا زشت يا صورت نشسته نمايش مى دهد.

 

٢٩- مدل موى غير متعارف

سادگى، آراستگى و نظم بايد در مدل موى يك مشاور املاك رعايت شود. هر مدلى كه امروز مد مى شود، فردا روى سر خود اجرا نكنيد. اول اينكه بايد به شما بيايد، دوم اينكه فراگير و تكرارى مى شود، سوم اينكه بهتر است در اين موارد همرنگ جماعت نشويد.

 

٣٠- بوى بد دهان و بدن

مسواك، خميردندان، برس زبان و دهان شويه هميشه بايد مورد استفاده قرار گيرد و با رعايت تغذيه بايد بوى دهانتان را مطبوع نگه داريد.

هر روز حمام كنيد و پس از حمام از اسپرى هاى مخصوص بدن با بوى بسيار ملايم و به ويژه در ناحيه ى زير بغل استفاده نماييد. هميشه از ادكلن هاى اوريجينال و خوشبو با بوى ملايم استفاده كنيد و صورت، گردن، نواحى نبض و لباس خود را به آن آغشته كنيد.

همه ى اين نكات در مورد سيگارى ها بايد چند برابر رعايت شود و پس از هر بار مصرف سيگار بايد بلافاصله مسواك بزنند يا آدامس بجوند و از مايع هاى ضدعفونى كننده يا شستشوى دست و صورت  و پس از آن ادكلن استفاده نمايند.

 

 

در زیر چند نکته در خصوص خریداری لباس های زيبا به شما ارايه می شود:

رهنمودهایی برای مشاوران املاك

 

١- سایز (اندازه) كت خود را بدانید

هنگامی که تصمیم به خرید دارید دانستن اندازه و سایز خود بسیار مهم است. سایز کت شما تقریبن با قطر سینه شما به اضافه ٢سانتى متر بیشتر برای نفس کشیدن برابر است. اگر در این مورد شک دارید، می توانید به هر فروشگاه مراجعه و سایز خود را به رایگان اندازه گیری کنید. این موضوع در مورد شلوار نسبتن آسان است. کافی است تنها دور کمر خود را اندازه بگیرید. قد لباس نیز نسبتن آسان است. R به معنی عادی، S کوتاه و L نیز یعنی بلند. لباس با قد عادی همیشه بسیار مناسب است مگر اینکه قد شما کوتاه یا بلند باشد.

 

٢- سايز شلوار خود را بدانيد

اکنون که سایز کت و کمر خود را می دانید باید سایز شلوار خود را نیز بدانید تا شلواری را پیدا کنید که با کت شما هماهنگی داشته باشد. برای این کار باید از اختلاف سایز بین کت و شلوار اطلاع داشته باشید. برای مثال، اگر سایز کت شما ۴۰R drop six باشد بدین معنی است که سایز کت شما ۴۰ و سایز شلوار شما ۶ اینچ کوچکتر یعنی ۳۴ اینچ است.

 

٣- نحوه ى برش کت و شلوار توسط طراحان را بیاموزید

این کار ممکن است کمی زمان گیر باشد اما پیش از آنکه با اطمینان نسبت به خریداری کت اقدام کنید باید بدانید طراحان چگونه کت و شلوار را برش می دهند. برای مثال، بعضى کت و شلوارها کمی گشاد است، برخى ديگر کت و شلوارهای دقیقن اندازه است و کت و شلوارهای ایتالیایی ممکن است کمی تنگ باشد. این بدین معنی است که سايز کت شما در مدل های مختلف، متفاوت است.

 

٤- شکار موارد فروش

اکنون که می دانید چه نوع کت و شلوار و با چه سایزی برازنده شماست باید منتظر باشید فروشگاه های برندهاى گوناگون كه همگی به صورت دوره ای نسبت به فروش فوق العاده اقدام می کنند، حراج خود را آغاز كنند. در این فروشگاه ها می توانید یک کت پشمی با کیفیت را تقریبن با نصف قیمت و یا کمتر خریداری کنید.

 

٥- با یک خیاط خوب دوست شوید

یک خیاط خوب می تواند کتی را برای شما بدوزد که در ظاهر ارزشی معادل يك كت بسيار گران قيمت داشته باشد. با یک خیاط خوب آشنا شده و از او بپرسید محدودیت های وی برای تغییر کدامند. می توانید از او بخواهید تا تغییراتی را اعمال کند تا کت شما کاملا برازنده شما باشد.

 

٦- هر زمان که می توانید سفارش دوخت یک کت بدهید

کتی که به صورت سفارشی برای شما دوخته شده است، صرفنظر از قیمت بیشتر از کت های دوخت آماده برازنده شماست.

 

٧- لباسهايتان را هميشه به خشكشويى بدهيد

بخش مهمى از زيبايى لباس به تميزى و چروك نبودن آن است. به علاوه خشكشويى خوب مى تواند عمر لباس را بيشتر نمايد.

شبکه خدمات مشاورین املاک ایران

منبع : ایران مسکن

۴ نکته برای تهیه آگهی جذاب در املاک

۴ نکته برای تهیه آگهی جذاب در املاک

آیا تا به حال از فعالیت خود و خانه هایی که قصد فروش و یا اجاره آن را دارید آگهی هایی در روزنامه یا اینترنت قرار داده اید؟ آگهی هایی که به صورت مرتب منتشر میکنید به شما کمک می کنند تا توجه گروهی از مخاطبان خاص را به فعالیت خود جلب کنید.

مزیت دیگر انتشار آگهی این است که مردمی که برای خواندن آگهی ها وقت می گذارند معمولاً واقعا به دنبال چیزی هستند، بنابراین از بین این افراد مشتریان زیادی پیدا می کنید.

۴ نکته ای که به شما کمک می کنند آگهی های املاک و مستغلات نتیجه بخش خلق کنید، به شرح زیر هستند:

 1. ۱٫ بهترین عکس تان را قرار دهید

برای درج آگهی املاک به خصوص در فضای مجازی حتما از عکس استفاده کنید، مطمئن باشید با عکسی که انتخاب می کنید، قوی ترین پاسخ را از مشتریان احتمالی دریافت می کنید. این تصویر می تواند عکسی از نمای خارجی یک خانه باشد. طبق یکی از مطالعات ۹۵ درصد خریداران به مدت ۲۰ ثانیه به تصویر نمای بیرونی خانه نگاه کرده بودند، یعنی دو برابر زمانی که صرف تماشای هر تصویر دیگر می کنند.

بهتر است مهارت های عکاسی خود را به کار بگیرید یا اگر بودجه اش را دارید، وقت آن است که از یک عکاس حرفه ای استفاده کنید. شما میتوانید یک عکاس در اختیار داشته باشید تا با تهیه عکس حرفه ای برای آگهی، شما را در فروش خانه یاری دهد.

 1. ۲٫ یک تیتر جلب توجه کننده بنویسید

مردم اگر تیتر خبر را دوست نداشته باشند خود خبر را نمی خوانند! با نوشتن یک سرتیتر قوی، توجه خریداران را به آگهی خود جلب کنید.

اگر می خواهید یک آپارتمان گران قیمت بفروشید، می توانید موارد زیر را امتحان کنید:

آپارتمان لوکس- فروش فوری با بهترین قیمت!

فروش آپارتمان لوکس در بهترین نقطه شهر

منظره ای ابدی در آپارتمانی لوکس

 1. ۳٫ بصورت خردمندانه از کلمات تخصصی حوزه املاک استفاده کنید

در آگهی خود از کلماتی برای توصیف خانه ای که به نمایش می گذارید استفاده کنید، که برای همه قابل فهم باشد. همه افراد زبان تخصصی حوزه کاری شما را نمی شناشند، پس بهتر است درون آگهی از کلمات قابل فهم استفاده کنید. استفاده از کلماتی چون «مصالح عالی» «چشم انداز» و« آپارتمان لوکس » نظر افراد را برای مطالعه آگهی جلب می کند.

 1. ۴٫ همیشه «آدرس اینترنتی» خود را وارد کنید

در دنیای دیجیتالی امروز، همیشه باید علاوه بر شماره تماس، یک آدرس اینترنتی برای افرادی که می خواهند پیش از برقراری تماس اطلاعات آنلاین بیشتری دریافت کنند، وارد کنید. اگر وب سایت دارید لینک وب سایت املاک خود را در آگهی فروش قرار دهید.

مطمئن هستیم که راه های بسیار بیشتری برای خلق یک آگهی جذاب املاک و مستغلات وجود دارد. چه نکاتی را شما می توانید به ما بیاموزید؟

چرا هر بنگاه مشاور املاکی باید یک سایت داشته باشد؟

 

قبول دارید که الان دیگر همه چیز اینترنتی شده و خیلی از مردم حتی خرید میوه‌هایشان را با اینترنت انجام می‌دهند؟ خب پس می‌شود نتیجه گرفت الان دیگر مردم حوصلۀ چرخیدن در خیابان‌های مختلف و سر زدن به بنگاه‌ها را ندارند (البته مگر اینکه مثل من مجبور باشند!)؛  از طرف دیگر سرعت پیشرفت تکنولوژی آن‌قدر زیاد است که اگر در بجنبیم ممکن است اصلاً تا چند سال دیگر اثری از کسب وکار ما وجود نداشته باشد. بیل گیتس بزرگ می‌گوید: اگر کسب و کار شما در اینترنت نیست، پس به زودی از صحنۀ کسب و کار محو خواهد شد!

فایدۀ داشتن وب‌سایت برای بنگاه‌های مشاور املاک چیست؟

ایجاد یک وبسایت برای بنگاه‌های مشاور املاک مزایای زیادی دارد که در این‌جا به چند مورد مهم اشاره می‌کنم.

جستجوی راحت‌تر هم برای خودتان و هم برای مشتری

این برگه‌های کوچکی که بنگاه‌ها روی شیشه می‌چسبانند و اطلاعاتی مثل متراژ خانه، رهن، اجازه، محدوده آدرس، طبقه و واحد را روی آن می‌نویسند دیده‌اید؟ خب همین اطلاعات و عکس‌هایی از نمای داخلی و بیرونی مورد اجاره یا فروش را می‌شود وارد سایت کرد و به جای اینکه در معرض دید چند نفری که از جلوی مغازه رد می‌شوند قرار داد، در معرض دید صدها، صدها هزار یا حتی چند میلیون مخاطبِ به‌دنبالِ خانه قرار داد! دیگر لازم نیست که یک دفتر قطور بردارید و اطلاعات املاک را داخل آن بنویسید، به راحت و با چند لیک همه چیز را وارد سایتتان کنید.

این کار علاوه بر اینکه کار شما را راحت‌تر می‌کند و مخاطبان زیادی را هم جذب می‌کند، به کاربران هم کمک می‌کند که بدون مراجعۀ پی در پی به بنگاه، در خانۀ خودشان زیرِ کولر لم بدهند، سایت شما را باز کنند و هر چه را که به دنبال آن هستند جستجو و پیدا کنند.

قرار دادن امکان ثبت مورد اجاره یا فروش برای صاحبان املاک

شما می‌توانید بخشی را در سایتتان به فروشندگان یا اجاره‌دهندگان املاک اختصاص دهید تا بتوانند مشخصات و قیمت ملکشان را در سایت شما ثبت کنند و با نظارت شما آن را اجاره داده یا بفروشند؛ در آخر هم شما حق کمیسیون خودتان را دریافت می‌کنید.

جلب اعتماد مخاطبان

برخی اعتقاد دارند که تا نرم افزارهایی مثل دیوار و شیپور هستند چه نیازی به سایت داریم؟ خب در جواب این عزیزان باید بگویم که اعتماد به یک سایت معتبر که توسط یک بنگاه مشاور املاک با سند و مدرک مدیریت می‌شود کجا؟ و اعتماد به اپلیکیشینی که مشخص نیست طرفی که آگهی را در آن منتشر کرده، کلاه‌بردار است یا آدم حسابی کجا؟ قطعاً اعتماد مردم به مورد اول بیشتر است و خب نتیجۀ اعتماد هم که مشخص است!

منطقه شناسی توسط مشاورین املاک

یکی از مهمترین مسائلی که مشاوران املاک باید به آن دقت داشته باشند این است که نسبت به منطقه ای که در آن مشغول به فعالیت می باشند بیشترین تمرکز و تسلط را داشته باشند. در واقع بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که این مسئله یکی از اصلی ترین ویژگی یک مشاور قوی و حرفه ای می باشد، که در جریان باشد که هر منطقه و یا هر محله دارای چه ویژگی هایی بوده و برای چه نوع از افرادی مناسب می باشد. سپس با توجه به نیازهای مشتریان، مشاوره های لازم را در اختیار آنها قرار دهد. از جمله نکات مهمی که هر مشاور املاکی باید به آن آگاه باشد عبارتند از:

 • شناختن تمامی اسامی خیابان های اصلی و فرعی در آن منطقه
 • نام فرعی رایجی که در بین مردم رواج پیدا کرده و یا حتی نام خیابان هایی که حتی سال های گذشته عوض شده است را به یاد داشته باشد.
 • با حد و حدود جغرافیایی تمامی خیابان هایی که در منطقه ای که آنها مشغول به فعالیت می باشند آشنا باشند.
استخراج فایل های منطقه

همانطور که میدانید کارهایی که مشاوران املاک باید انجام دهند به صورت سلسله مراتب به یکدیگر مرتبط می باشند حال در نظر بگیرید که پس از آشنایی با منطقه مورد نظر آنها باید به سراغ استخراج فهرست جامعی از فایل های منطقه ای که در آن در حال فعالیت می باشند بروند. مطمئنا هر چقدر این فهرست بزرگتر و همچنین کامل تر باشد احتمال رسیدن به موفقیت و کسب درآمد بهتر و بیشتر و همچنین جلب رضایت مشتری افزایش پیدا خواهد کرد. اگر در نظر دارید که به یک مشاور املاک حرفه ای تبدیل شوید باید حتما به سراغ واحدهایی بروید که به صورت خصوصی و محدود به فروش، رهن و یا اجاره گذاشته اند که در سایر مشاوران املاک نمیتوان آن را پیدا کرد. در واقع اگر بتوانید چنین واحدهایی را پیدا کرده و در فایل خود قرار دهید می توانید این اطمینان را بدست آورید که موفقیت شما حتمی خواهد بود.

استعلام فایل ها و موجودی آنها

همانطور که میدانید اولین برخوردی که مشاوران املاک با مالک دارند به صورت تلفنی خواهد بود، از همین رو این مسئله بسیار اهمیت پیدا می کند که مشاوران املاک بتوانند به خوبی با طرف مقابل صحبت کرده و اطلاعات لازم و مورد نیاز خود را برای ثبت در فایل ها دریافت نمایند. مطمئنا هر چقدر که آنها در اولین تماس تلفنی موفق تر عمل کنند اطلاعات بهتر و مفیدتری را بدست می آورند و از تماس های مجدد و تکراری جلوگیری می کنند. از تمامی این مسائل میتوان دریافت که دقت و تسلط به نکات ریز و توضیحاتی که از جانب مالک بیان می شود از جمله مهمترین ویژگی هایی است که یک مشاور املاک باید از آن برخوردار باشد

استعلام فایل ها به صورت به روز شده

یکی دیگر از اصلی ترین مسائلی که مشاوران املاک باید به آن دقت داشته باشند در اختیار داشتن اطلاعاتی دقیق و به روز می باشد. آنها به طور مرتب باید فایل های جدیدی را به مجموعه خود اضافه کنند و آن املاکی که به فروش رفته است را از لیست خود خارج نمایند از همین رو بهترین کاری که میتوانند انجام دهند این است که فایل ها را کاملا به روز نگه دارند و با یک برنامه ریزی دقیق اطلاعاتی درست و طبقه بندی شده در اختیار مشتریان قرار دهند تا رضایت مشتری را افزایش داده و آنها را دقیقا به آن چیزی که مد نظر دارند برسانند.